Külliyat Kız Okulları

En Çok Sorulan Sorular

Külliyat kız okulları devlete mi bağlı, çocuğum mezun olunca diploma alabilecek mi?

-Külliyat kız okulları Arapça ağırlıklı eğitim veren devlete bağlı özel bir kız kolejidir. Elbette bütün ortaokul ve lise mezunları gibi bizim okullarımızdan mezun olanlar da diplomalarını alıp diğer mezunların elde ettiği bütün haklara sahip olup üniversite imtihanlarına girebilmektedir.

Eğitim kadrosu kimlerden oluşmaktadır?

-Eğitim kadromuz tamamen alanında yetkin hoca hanımlardan oluşmaktadır.

Külliyat kız okulları resmi bir okul olması hasebiyle devlet okullarında öğretmenlik yapabilecek yetkinliğe sahip olmayan birinin okullarımızda öğretmenlik yapması mümkün değildir. Her branşta milli manevi değerlerle mücehhez olarak yetiştirmek istediğimiz çocuklarımıza kılığıyla kıyafeti ile oturup kalkmasıyla örnek teşkil edebilecek Ülkemizin en saygın üniversitelerinden mezun alanında en yetkin öğretmenlerimizle çalışıyoruz.

Günde kaç saat eğitim var?

-Her gün sabah saat 8:00’de başlayıp akşam 17:45’e kadar devam eden on saatlik bir ders programımız var.  Yazında diğer okullar kadar çok tatil yapmıyoruz fakat çocukların aileleriyle ve arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirebilmesi için 17:45 yerine 15:45’te dağılıyoruz. Yaza mahsus olmak üzere bir cumartesi ders yapmıyoruz ikinci cumartesi piknik yüzme gibi çeşitli etkinliklerimiz oluyor.

Ne tür dersler okutuyorsunuz?

-Külliyat kız okulları fenni ilimler yanında dini ilimlerinde ağırlıklı olarak tahsil edildiği bir okuldur. Her gün on saat eğitim yapıp cumartesi günleri ve yazın da ders yaptığımızdan dolayı tabii ki milli eğitimin müfredatında öngörülen dersleri de diğer okullardan daha fazla okutma imkanına sahibiz.

Okulunuz yatılı mı?

-Maalesef okulumuz yatılı değil; sabahleyin çocuklarımız servisle gelip akşamleyin yine servisle evlerine dönüyorlar. İl dışından gelen bazı lise talebelerimiz ilim yayma cemiyetinden yurt hizmeti alarak servisle okulumuza  gelmektedir.

Servisleri siz mi ayarlıyorsunuz?

-En uygun en mazbut olanını seçebilmek için servis ihalesini biz yapıyoruz geri kalan bölümde velilerimiz servis şoförü ile muhatap oluyor.

Hangi ilçelere servis var?

-Canik, İlkadım, Atakum, 19 Mayıs

Ara sınıflara öğrenci kabul ediyor musunuz?

-Prensip olarak ara sınıflara maalesef öğrenci kabul etmiyoruz. Ancak yapılan mülakatta yeterli bir altyapısı olduğu tespit edilen öğrencilerimizi kabul edebiliyoruz.

Lisede hazırlık sınıfı var mı?

-Yoğun bir ders programı olduğundan dolayı takdir edilir ki bizim öğrencilerimizle diğer öğrenciler arasında bir fark oluşmaktadır. Bu yüzden ortaokulu biz de okumayıp dışardan lisemize gelen öğrencilerimizin bu açığı bir nebze de olsa kapatabilmeleri için diğer derslerle birlikte Arapça İngilizce ve Kuran-ı Kerim’in yoğunlukta verildiği bir hazırlık sınıfımız var. Eğer öğrencimiz ortaokulu biz de okuduysa tabii ki bu hazırlık sınıfını atlayarak dokuzuncu sınıftan eğitimine devam edebilmektedir.

Okulunuzda sabah kahvaltısı var mı?

-Her gün ilk iki saatte Kur’an-ı Kerim ezber dersi yapmaktayız. Bu iki dersin sonunda yirmi dakika kadar bir eneffüstez var. Bu eneffüste çocuklarımız bir taraftan dinlenirken diğer taraftan ihtiyacı olanlar kantinimizden alışveriş yaparak ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Okulunuzda öğle yemeği var mı?

-Öğle yemekleri okulumuza ait. Eğitimimizin her anında olduğu gibi talebelerimiz hocalarımızın nezareti’nde konforlu ve nezih bir ortamda yemeklerini de birlikte yemektedirler.

Okulunuz ücretli mi?

-Elbette diğer özel okullar gibi bizim okulumuz da ücretli. Fakat kar amacıyla kurulmadığı için makul bir ücretimiz var. Arzu eden velilerimiz için taksit imkanı sunuyoruz. Öğle yemeği okulumuza servis ücretleri ise velimize aittir.

Külliyatı tercih edersem çocuğum ne kazanacak?

-Mezun öğrencilerimizden ezber kabiliyeti olanların hafız olmasını arzuluyoruz. Diğerlerinin ise durumlarına göre yarım hafız ya da çeyrek hafız olmasını ama hepsinin Kuran-ı Kerim’i çok iyi bilmesini Kuran-ı Kerim’i açtığı zaman her sayfaya mana verebilecek seviyede Arapça’ya vakıf olmasını bir yabancı ülkeye gittiği zaman da İslamı İngilizce tebliğ edebilecek derecede yabancı dil bilmesini hedefliyoruz.

Kız Okulu Dış Mekan Görselleri

Kız Okulu İç Mekan Görselleri