Ortaokul Sıkça Sorulan Sorular


Külliyat kız okulları devlete mi bağlı, çocuğum mezun olunca diploma alabilecek mi?

-Külliyat kız okulları Arapça ağırlıklı eğitim veren devlete bağlı özel bir kız kolejidir. Elbette bütün ortaokul ve lise mezunları gibi bizim okullarımızdan mezun olanlar da diplomalarını alıp diğer mezunların elde ettiği bütün haklara sahip olup üniversite imtihanlarına girebilmektedir.


Eğitim kadrosu kimlerden oluşmaktadır?

-Okulumuzun eğitim kadrosunda 12 fennî ve 15 şer’î ilim olmak üzere toplam 27 hocamız görev almaktadır.

-Eğitim kadromuz tamamen alanında yetkin hoca hanımlardan oluşmaktadır.

Külliyat kız okulları resmi bir okul olması hasebiyle devlet okullarında öğretmenlik yapabilecek yetkinliğe sahip olmayan birinin okullarımızda eğitim vermesi mümkün değildir. Her branşta milli ve manevi değerlerle mücehhez olarak yetiştirmek istediğimiz çocuklarımıza kılık kıyafeti, oturup kalkmasıyla örnek teşkil edebilecek ülkemizin en saygın üniversitelerinden mezun, alanında en yetkin öğretmenlerimizle çalışıyoruz.


Günde kaç saat eğitim var?

-Her gün sabah saat 07.30’ta başlayıp akşam 17.30’a kadar devam eden on saatlik bir ders programımız vardır. Yazında diğer okullar kadar çok tatil yapmıyoruz fakat çocukların aileleriyle ve arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirebilmeleri için 17:30 yerine 15:30’da eğitimimiz sona eriyor.


Ne tür dersler okutuyorsunuz?

-Külliyat kız okulları fenni( Türkçe, Edebiyat, Coğrafya, Fen Bilgisi, Kimya, Fizik, Biyoloji, Coğrafya, İngilizce) ilimler yanında şer’î( Medrese Arapçası, Arapça Metin Okuma , Siyer, Kuran-ı Kerim, Akaid, İlmihal) ilimlerinde ağırlıklı olarak tahsil edildiği bir okuldur. Her gün on saat eğitim verilmeyedir. Yaz dönemi de ders yaptığımızdan dolayı milli eğitimin müfredatında öngörülen dersleri de diğer okullardan daha fazla okutma imkanına sahibiz.


Okulunuz yatılı mı?

-Okulumuz yatılı değildir. Sabahları çocuklarımız servisle gelip akşam yine servisle evlerine dönmektedirler. İl dışından gelen bazı lise talebelerimiz ilim yayma cemiyetinden yurt hizmeti alarak servisle okulumuza  gelmektedir.


Servisleri siz mi ayarlıyorsunuz?

-En uygun en mazbut olanını seçebilmek için servis ihalesini biz yapıyoruz. Geri kalan bölümde velilerimiz servis şoförü ile kendileri muhatap oluyorlar.


Hangi ilçelere servis var?

-Canik, İlkadım, Atakum, 19 Mayıs, Engiz ,Bafra merkez


Ara sınıflara öğrenci kabul ediyor musunuz?

-Prensip olarak ara sınıflara maalesef öğrenci kabul etmiyoruz. Ancak yapılan mülakatta yeterli bir altyapısı olduğu tespit edilen öğrencilerimizi kabul edebiliyoruz.


Lisede hazırlık sınıfı var mı?

-Yoğun bir ders programı olduğundan dolayı takdir edilir ki bizim öğrencilerimizle diğer öğrenciler arasında bir fark oluşmaktadır. Bu yüzden ortaokulu biz de okumayıp dışardan lisemize gelen öğrencilerimizin bu açığı bir nebze de olsa kapatabilmeleri için diğer derslerle birlikte Arapça İngilizce ve Kuran-ı Kerim’in yoğunlukta verildiği bir hazırlık sınıfımız var. Eğer öğrencimiz ortaokulu biz de okuduysa tabii ki bu hazırlık sınıfını atlayarak dokuzuncu sınıftan eğitimine devam edebilmektedir.


Okulunuzda sabah kahvaltısı var mı?

– Okulumuzda sabah kahvaltısı mevcut değildir. Ancak ilk iki dersin sonunda yirmi dakika kadar bir teneffüs yapılmaktadır. Bu teneffüste çocuklarımız kantinimizden alışveriş yaparak ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.


Okulunuzda öğle yemeği var mı?

-Öğle yemekleri okulumuza aittir. Eğitimimizin her anında olduğu gibi talebelerimiz, hocalarımızın nezaretinde konforlu ve nezih bir ortamda yemeklerini de birlikte yemektedirler.


Okulunuz ücretli mi?

-Elbette diğer özel okullar gibi bizim okulumuz da ücretli. Fakat kar amacıyla kurulmadığı için makul bir ücretimiz var.


Külliyatı tercih edersem çocuğum ne kazanacak?

-Mezun öğrencilerimizden ezber kabiliyeti olanların hafız olmasını arzuluyoruz. Diğerlerinin ise durumlarına göre yarım hafız ya da çeyrek hafız olmasını arzu ediyoruz. Hepsinin Kuran-ı Kerim’i çok iyi bilmesini Kuran-ı Kerim’i açtığı zaman her sayfaya mana verebilecek seviyede Arapça’ya vâkıf olmasını bir yabancı ülkeye gittiği zaman da İslamı İngilizce tebliğ edebilecek derecede yabancı dil bilmesini hedefliyoruz.


Ek Bilgi:

2023-2024 eğitim öğretim dönemi okulumuzda ortaokul bölümünde 5, 6,7 ve 8. sınıflar mevcuttur. Lise bölümünde ise Hazırlık( Arapça ağırlıklı dil öğrenimi), 9 ,10,11. sınıflar mevcuttur.